Jõhvis töötav Marju on põline idavirukas, õppinud klassikalist laulmist, majandusõigust ja ärijuhtimist, magistrikraad on tal aga eluülikoolist. Praegu õpib ta tegevusjuhendaja eriala Haapsalus. „Panustan vabatahtlikuna siin ja seal, olen “Teeme ära“ Ida-Virumaa koordinaator,“ räägib Marju endast. Mets, meri ja muusika – need on tema, selge pilgu ja särava naeratusega naise peamised jõuallikad, tema armastus…

Kuigi ise ütleb Marju enda kohta naljatamisi ka „keskmist kasvu väike inimene“, tsiteerides filmiklassikat, on tema tegevuspõld aukartustäratavalt lai. „Mingit eriettevalmistust mul vabaühenduste konsulteerimiseks küll ei ole, kui seda otsida, siis vaid pikaajalisest nõustamise kogemusest,“ sõnab Marju. Enne Ida-Viru Ettevõtluskeskusesse tööle asumist tegutses ta erasektoris, kus oli 11 aastat Moller Auto Viru müügijuht.

Marju praegune töökoht asub Jõhvis Keskväljak 4, tema telefon on 529 4111 ja e-post marju.uustalu@ivek.ee.

Maakondlikud arenduskeskused pakuvad nõustamist ettevõtjatele, investoritele, mittetulundusühingutele ja kohalikele omavalitsustele. Seal algatatakse ning viiakse ellu maakonnale olulisi projekte. Küsisime, millised nendest Marjule kõige olulisemad on?

Kuna inimestele valmistab enim muret see, kust leida oma ideede ja tegevuste elluviimiseks rahastajaid, sponsoreid, toetajaid ja kuidas idee tasandilt edasi liikuda, siis see ongi minu töö sisu, et leida ideele õige rakendus, püüda leida õige säng, mida mööda vesi leiaks tee, et vabalt voolata. Meie kandis on muidugi suur takistus eesti keele vähene oskus.

Minu töös kulub väga palju energiat ja aega dokumentide tõlkimisele ning arusaadavaks tegemisele. Minu klientidele valmistab just muret see, et ei mõisteta projektide ja ka juriidilist keelt.

Mis teeb sinu töö suureks ja oluliseks? Mõned näited….

Üks suuremaid sündmusi, mida olen seni korraldanud, oli 2019. aasta maakonna vabaühenduste tunnustamisüritus. See leidis ka üle-eestilist meediakajastust ja sai väga palju positiivset tagasisidet.

Aga võib öelda, et eks iga päev on see töö omamoodi suur, oluline ja täis väljakutseid. Iial ei tea, milline inimene ja missuguse küsimuse, probleemi või ideega sulle „uksest“ sisse astub. Sa pead suutma olla psühholoog, kogemusnõustaja, sotsiaaltöötaja, jurist, raamatupidaja, turundusspetsialist jne.

Üks huvitav väljakutse on olnud kindlasti eelmisel aastal alguse saanud ja tänaseks suureks kasvanud vabaühenduste tööhõiveprogrammi koostamine, mille töörühmas ma osalen. Hetkel on veel kõik protsessis, aga usun, et selle aasta jooksul saame selle n-ö „purki“.

Lähitulevikus terendab juba uus mastaapne väljakutse, nimelt lisanduvad minu kliendiportfelli ka korteriühistud, mida hakkan nõustama. Ja tulemas on vabaühenduste ettevõtluslabor, mis on ettevõtlikkuse edendamisele suunatud arenguprogramm, mille eesmärgiks on kodanikuühenduste suurem majanduslik iseseisvus ja tähtsus töökohtade loojana.

Kas sinu töökoornmus võimaldab sul ise inimeste juurde minna või tulevad nemad sinu juurde?

Nii ja naa, on olukordi, mis nõuavad proaktiivset tegutsemist, et nii minul kui ka kliendil tekiks selge arusaam, mismoodi ja kuidas tegutseda, enne kui otsus langetada. Olen kutsunud ka ise inimesi nõustamisele, on olnud ka olukordi, kus olen soovitanud tegutsema hakata hoopis OÜ või FIE vormis.

Kas mõne MTÜ lugu on sul eriti eredalt meeles või hinge läinud?

Oi, neid on mitmeid. Aga jagan siin MTÜ Iga Elu lugu, mis otsib metsa eksinud või kadunuks jäänud inimesi ja mis on alguse saanud kodanikualgatusest ning mille tegevusest võtab osa sadu vabatahtlikke. Selle kohta võib tõesti öelda – edulugu. Nad on täielikud entusiastid, vabatahtlike seas on terved perekonnad. Organisatsiooni liikmeskond kasvab ja areneb pidevalt. Vabatahtlikele korraldatakse koolitusi ja soetatud on erinevat tehnikat, mis aitab otsinguid hõlbustada.

Neid on tunnustanud panuse eest ühiskonda 2019. aastal ka siseministeerium tänukirjaga ja tänasel päeval teevad nad koostööd nii sihtasutusega Kadunud (OPEROG) kui ka politseiga ning osalevad üle-eestilistel kadunud inimeste otsingutel.

2020. aasta Ida-Virumaa tegusate kodanike ja vabaühenduste konkursil tulid nad kategoorias Ida-Viru Aasta Kodanikuühendus võitjaks.

Mis idavirulasi murelikuks teeb?

Probleeme ja murekohti on omajagu. Negatiivne iive, rahvaarvu vähenemine ja vananemine on Ida-Virumaal kõrgeim Eestis. Kui noored lahkuvad maakonnast, ei tule pealekasvu ei vabaühendustes ega kogukondades. See põhjustab eestvedajate väsimist ja läbipõlemist. Eks siin tulebki pideva arendus- ja teavitustööga vabakonna suunal tegeleda, et kiiresti muutuva maailma väljakutsetele vastata.

Kas oma meeskonnaga oled rahul?

Jah, meil Ida-Virumaal on ettevõtluskeskuses ikka parim meeskond, kellega oma teekonnal kohtunud olen, nad kõik on olnud abiks moel või teisel, samuti on rõõmu ja palju kasu meie vabaühenduste konsultantide võrgustikust.

Kui sinu nõustamistuppa, olgu selleks praegu siis veebikeskkond või loodetavasti lähitulevikus juba ka füüsiline kohtumine, astub sisse inimene, kes küsib nõu, et midagi vabatahtlikult, kogukonnas või vabaühenduse vormis ära teha, mis on sinu esimene lause neile?

Selleks, et midagi juhtuks, peab miski liikuma. /A. Einstein/ Hakake pihta!

Küsimusi esitas Priit Põiklik Kodanikuühiskonna Sihtkapitalist